Ahoj všetkým nadšencom ukulele!
Pro připomenutí bych rád uvedl, že v tomto newsletteru budeme rozebírat akordy, které odpovídají ladění G, C, E, A a jde tedy o sopránové, koncertní a tenorové ukulele. Barytonové má poněkud jiné ladění a budeme se mu možná věnovat v budoucnosti.
Minule jsme si představili akord G-dur. Také jsme si ukázali jednoduché cvičení, kde jsme přidali ještě akord F-dur. Jak se vám hrálo? Dejte vědět 🙂 Dnes se podíváme na akord A-dur, a také na to z jakých částí se ukulele skládá.
K zahrání akordu A-dur využíváme třetí a čtvrtou strunu. Na prázdno zůstane první a druhá struna. Akord A-dur hrajeme na prvním a druhém pražci a dvěma prsty. Při hraní budou znít na jednotlivých strunách tóny A, C#, A, E.

Vyzkoušejte si to a prohlédněte si také video na kterém akord hraji.
Z JAKÝCH ČÁSTÍ SE UKULELE SKLADÁ?
Ukulele umíme rozdělit na 3 hlavní části. Tyto části se nazývají: hlava, hmatník a tělo ukulele.
Co najdeme na hlavě?
Na první pohled to vypadá, že na hlavě nic moc není, ale hlava patří k jedné z nejdůležitějších částí ukulele, která má v sobě ladící mechaniku složenou ze 4 kolíků, které slouží k ladění strun – jejich utahování a povolování. Jednoduše bez hlavy bychom nebyli schopni na ukulele struny udržet a také bychom je nikdy nenaladili.
Další část ukulele: Hmatník
Přechod z hlavy ukulele k hmatníku zajišťuje tzv. nultý pražec (někdy se nazývá také jako sedlový pražec). Z čeho se hmatník skládá a k čemu slouží? Primárním úkolem hmatníku je to, že jde o prostor na ukulele, kde chytáme jednotlivé tóny, tvoříme z nich akordy a můžeme tak hrát své oblíbené písně. Hmatník se skládá z pražců a prostoru mezi nimi. Jejich počet se liší podle toho, jaký typ ukulele máme. Čím je hmatník delší, tím má více pražců a tím větší možnosti při hraní tónů a obratů jednotlivých akordů máme.
Část: tělo ukulele
Tělo ukulele má několik částí. Z přední strany těla je rezonanční deska, ve které máme umístěn rezonanční otvor. Na těle je umístěna další důležitá část, která je nezbytná pro struny. Je jí tzv. kobylka. Kobylka se skládá ze 2 částí a to ze sedla a můstku. Sedlo je připevněno k rezonanční desce a jsou v něm uchyceny struny tak, aby vydržely napětí, když je pomocí ladící mechaniky natáhneme.
…a není třeba zapomenout na…
Samozřejmě na struny. Bez strun bychom tento úžasný nástroj, kterým je ukulele, nikdy nerozvučnili. Proto jim patří speciální místo na ukulele, i když nejsou přímo jeho součástí, ale je třeba je nahodit. Více o strunách si řekneme příště.

Cvičení na závěr…
Posílám vám PDF, které si můžete vytisknout. Vezměte si pero/tužku a zkuste si, aniž byste otevírali minulé emaily akordy zakreslit. Předkresleny jsou první 4 prázdné pražce ukulele. Stačí dokreslit už jen kuličky, které představují prsty na hmatníku. Akordy, které jsme zatím probrali – C, G, F, A a také akord – C6 nebo ami7 – v našem případě neměl tento akord žádné položené prsty na hmatníku. Ostatní se zakreslit dají.
Dejte vědět jak vám to šlo 🙂
V NÁSLEDUJÍCÍ LEKCI:
Podíváme se společně na akord ami (a mol)
Povíme si něco o strunách na ukulele
…dáme si klasicky jedno základní cvičení.
Připojte se ke komunitě nadšenců ukulele
Každou sobotu ráno dostanete 1 praktický tip na hraní, učení a cvičení vaší hry akordů na ukulele.