Ahoj všetkým nadšencom ukulele!
Pro připomenutí bych rád uvedl, že v tomto newsletteru budeme rozebírat akordy, které odpovídají ladění G, C, E, A a jde tedy o sopránové, koncertní a tenorové ukulele. Barytonové má poněkud jiné ladění a budeme se mu možná věnovat v budoucnosti.
Minule jsme si představili akord A (dur). Řekli jsme si něco o tom, z jakých částí se ukulele skládá. Dnes si ukážeme akord ami (a-mol)
K zahrání akordu ami (a mol) využíváme čtvrtou strunu. Na prázdno zůstane první, druhá a třetí struna. Akord ami (a mol) hrajeme na druhém pražci a jedním prstem. Při hraní budou znít na jednotlivých strunách tóny A, C, E, A.

Vyskúšajte si to a pozrite si aj video na ktorom akord hrám.
Ukulele struny: kompletní průvodce světem strun?
O ukulele struny je třeba se starat. Patří k jedné z nejdůležitějších věcí, díky které máme z ukulele radost a přinášejí nám pěkný zvuk.
V článku si řekneme, na co při výběru ukulele strun myslet, z čeho jsou vyrobeny, jaké značky strun na ukulele existují a podobně. Jednoduše kompletní průvodce o strunách na ukulele. Pojďme na to!
Jakou délku strun zvolit?
Existuje několik typů ukulele, které se liší svojí velikostí. Při kupování nových strun je důležité vědět, jaké ukulele mám. Je to proto, abychom měli struny dostatečné délky. Vybírejte proto struny podle typu ukulele – budou splňovat adekvátní délku. (samozřejmě i jiné vlastnosti jako např. ladění)
Z jakého materiálu jsou struny vyrobeny?
Historicky se struny vyráběly například iz kozích střev. Dnes už takové struny v obchodech nenajdeme, ale materiálů, se kterými se můžeme setkat, je několik. Častými materiály jsou nylon, nylgut nebo polymer. Můžete se setkat samozřejmě také s jinými materiály. Na internetu je docela zajímavou volbou fluorokarbon – čistší, jasnější zvuk a ve srovnání s nylonovými strunami i méně citlivý na změny teploty. (osobně nemám zkušenost a ani jsem na to moc v našich končinách nenatrefil, i když se dají najít. V zahraničí to chválí) Nylgut je syntetický materiál, který má nízký stupeň absorpce vlhkosti v porovnání s nylonem.
Určitě nic nezkazíte nylonovými strunami. Postupně si můžete zkusit i jiné a poté se rozhodnout, které vám sedí zvukově a vlastnostmi nejvíce.
Pokud by měl někdo nápad pořídit si kovové struny na ukulele, tak se to nedoporučuje. Můžete si tak zničit nástroj kvůli tlaku, který tyto struny na tak malé tělo ukulele vyvíjejí.
Jaké značky ukulele strun jsou dostupné?
Nejčastější značky ukulele strun v našich končinách v e-shopech, na které často narazíte, jsou:
- Aquila
- D’Addario
- Ortega
Určitě se setkáte také s jinými značkami jako například: Dunlop, Gorstrings, Rotosound a jiné. Osobně mám teď na ukulele nahozené struny značky Ortega a jsem docela spokojen. Dobré drží ladění, jsou pohodlné na dotek a docela zvučné.
Jak často si struny na ukulele měnit?
Na toto neexistuje jednoznačná odpověď. Můžeme se řídit jen univerzálním pravidlem, že čím více si na ukulele hraje, tím více se struny opotřebovávají a je třeba se o ně starat a tím pádem je i měnit. Pokud hrajeme několik hodin denně, tak bude třeba je vyměnit po několika týdnech. Pokud je to méně bude stačit výměna za pár měsíců hraní.
Může se přihodit i situace, kdy struny vyměnit musíme, a to pokud nějaká z nich praskne. Samozřejmě můžeme vyměnit jen tu jednu, ale je třeba počítat s tím, že to nemusí spolu docela fungovat nakolik jedna struna bude ve zcela čerstvé kondici a ostatní budou opotřebované. Pokud jedna struna praskne, je ideální vyměnit rovnou celou sadu. Samozřejmě, nemáme-li celou sadu k dispozici, tak jako dočasné řešení může být právě výměna jen této jedné prasklé struny.
Jak si vyměnit struny na ukulele?
Toto si ukážeme v nejbližším newsletteru…
Ještě pár užitečných tipů ke strunám…
Struny na ukulele mají různou barvu. Já osobně mám bílé, ale setkáme se is červenými, zelenými, černými a podobně 🙂 Fantazii se meze nekladou a nelekněte se pokud vám prodají například černé struny. Samozřejmě vyberte si dle vaší preference. Vzpomínám to proto, aby vás to nepřekvapilo, když na to někde narazíte, nebo vám to nabídnou v hudebninách.
Počet strun v balení v některých obchodech může být i více než standardních 4. Například 5 nebo 6. Nebojte jsou to výjimky a většinou navrženy pro nějaké konkrétní ukulele – většinou tenorové nebo basové.
Cvičení na závěr…
Vyberte si 3 akordy, které jsme si zatím představili. Například C-dur, ami, G-dur a trénujte jejich střídání. Nic složitého pomalu střídejte akordy po každém brnknutí směrem dolů. Nezapomínejte pomalu.
Některé informace o strunách jsme čerpali z: https://www.aquilausa.com/faq
Připojte se ke komunitě nadšenců ukulele
Každou sobotu ráno dostanete 1 praktický tip na hraní, učení a cvičení vaší hry akordů na ukulele.